Kako si pomagati pri alergijah?
Alergija je preobčutljivostna reakcija organizma na snovi (alergene), ki pridejo v telo skozi kožo, z vdihavanjem ali z zaužitjem in so za večino ljudi neškodljive.
Alergeni so lahko cvetni prah, hišna pršica, dlake domačih živali, hrana, zdravila, piki insektov, pa tudi sonce in kozmetični izdelki. Alergijska reakcija je posledica napake v delovanju imunskega sistema, ki običajno neškodljive snovi prepozna kot grožnjo in se začne boriti proti njim. Resnost alergij se zelo razlikuje, od blagih težav do anafilaktičnega šoka, ki je življenjsko ogrožujoč.
Simptomi alergij so zelo različni ter se kažejo kot izpuščaj in srbečica na koži, kihanje, izcedek iz nosu ali zamašen nos, rdeče oči in solzenje, otekanje ust in žrela, pa tudi driska in bruhanje.
Med najpogostejšimi so alergije na cvetni prah (sezonski ali celoletni seneni nahod), na hrano (jajca, oreški, lupinarji in mehkužci, kravje mleko), dlako hišni ljubljenčkov (pes, mačka) in na pike insektov (komarji, ose). Najpogostejše bolezni, ki so posledica alergij pa so seneni nahod ali alergijski rinitis, astma in atopijski dermatitis.
Kako si pomagati pri alergijah?
Najboljši ukrep pri preprečevanju alergij je izogibanje alergenom, če je to seveda možno:
- pri alergijah na cvetni prah se v času velikih koncentracij le-teh v zraku (suho, vetrovno vreme) raje zadržujemo v zaprtih prostorih ter se izogibamo aktivnostim in daljšemu zadrževanju na prostem
- pri alergijah na hišno pršico je potrebno redno čiščenje prostorov, ostranitev tepihov, uporabljati hipoalergenske vzmetnice in posteljnino ter razvlažilce zraka.
Pri preprečevanju alergij na cvetni prah si lahko pomagamo s koledarjem cvetenja posameznih trav in dreves, ki ga vsako leto na svoji spletni strani objavi Agencija RS za okolje.
Samozdravljenje alergij
Kadar se alergenom ne moremo izogniti, si lahko pomagamo z zdravili, ki jih lahko kupimo brez recepta v lekarni. Le-ta so na voljo v obliki tablet in sirupov, kot kapljice za nos in oči ali v obliki gela za lokalno aplikacijo na kožo.
Kdaj obiskati zdravnika?
Zdravnika je potrebno obiskati, če simptomi trajajo več kot 14 dni ali če gre za hudo, življenjsko ogrožujočo reakcijo s pospešenim utripom, zožitvijo dihalnih poti in izgubo zavesti.